Odborné činnosti
Pomoc pri odkázanosti poskytuje odborný personál pri činnostiach súvisiacich s úkonmi stravovania a pitného režimu, pri úkonoch vyprázdňovania močového mechúra, úkonoch vyprázdňovania hrubého čreva, úkonoch osobnej hygieny, úkonoch celkového kúpeľa, úkony obliekania a vyzliekania, úkonoch zmeny polohy, sedenia a státia, úkonoch pohybu po schodoch, úkonoch pohybu po rovine, úkonoch orientácie v prostredí, úkonoch dodržiavania liečebného režimu a pri úkonoch dohľadu. Rozsah poskytovanej pomoci závisí od stanoveného stupňa odkázanosti na sociálnu službu, ktorý stanoví posudzujúci orgán, a ktorý je uvedený v rozhodnutí o odkázanosti na sociálnu službu.
Základné sociálne poradenstvo poskytujú sociálne pracovníčky. Spočíva v poskytovaní základných informácií o možnostiach riešenia problémov klientov a v sprostredkovaní ďalšej odbornej pomoci (psychologickej, právnej, inej), súčasťou sociálno-poradenskej činnosti je aj spolupráca s rodinnými príslušníkmi prijímateľov sociálnej služby.
Sociálna rehabilitácia je odborná činnosť na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti fyzickej osoby, rozvojom a nácvikom zručností alebo aktivizovaním schopnosti a posilňovaním návykov k sebaobsluhe, starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách. Je poskytovaná najmä odbornými pracovníkmi sociálneho úseku - sociálnymi pracovníkmi, inštruktormi sociálnej rehabilitácie a opatrovateľkami a je úzko prepojená s nástrojom individuálneho plánovania. Sociálna rehabilitácia predstavuje časovo ohraničené, plánované a koordinované procesy s jasnými cieľmi a prostriedkami, kde naši odborní zamestnanci spolupracujú na poskytovaní konkrétnej podpory klientovi tak, aby získal a dosiahol čo najvyššie funkčné schopnosti, zručnosti, samostatnosť a účasť v bežnom živote. Víziou a hlavným cieľom tohto prístupu je zabezpečiť dostatočnú kvalitu života každého prijímateľa sociálnych služieb.
Rozvoj pracovných zručností je jednou z najvýznamnejších a najúčinnejších rehabilitačných činností, ktorá má vplyv na udržanie a zlepšenie manuálnej zdatnosti klientov, pozitívne ovplyvňuje sociálne väzby, stimuluje psychické funkcie, vedie klientov k spolupráci a zvyšuje ich sebavedomie a sebahodnotenie. Nechápeme ju iba v zmysle vytvárania pracovných návykov, ale ako terapiu, ktorá má klienta naučiť aktívnemu tráveniu voľného času a k zodpovednosti za kvalitu svojho života. Nejde nám iba o udržiavanie už získaných zručností a návykov, ale aj o rozširovanie ich spektra. Vychádzame z potrieb a záujmov jednotlivých klientov, zohľadňujúc ich možnosti, schopnosti a aktuálny zdravotný stav. Prihliadame na danosti a potenciál klienta. Rozvoj pracovných zručností je bežnou súčasťou režimu dňa ako jeho pevná súčasť. Zahŕňa rôzne aktivity, (práca s pedigom, hlinou, prírodnými materiálmi, výroba dekoratívnych predmetov, spracovanie textilu, pomocné práce pri úprave areálu, jednoduché práce v skleníku, pestovanie zeleniny a okrasných rastlín, starostlivosť o jazierko a pod ). Klienti sa do týchto činností zapájajú dobrovoľne, na základe ich prirodzeného inklinovania k danej činnosti a za primeranej podpory zo strany inštruktorov sociálnej rehabilitácie. V ZSS Hrabiny sú pre rozvoj pracovných činností využívané najmä priestory vonkajšieho areálu a skleníka.
Skleníky má zariadenie k dispozícii dva, ktoré boli v minulosti využívané Spojenou školou pre praktickú výuku žiakov v odbore záhradník – zelinár, kvetinár. Po zaniknutí odboru, škola ukončila nájomnú zmluvu týchto priestorov a priestory skleníkov našli nové využitie. V rámci rozvoja pracovných zručností klientov sú aktívne využívané na pestovanie zeleniny (uhorky, paradajky, paprika) a na pestovanie okrasných kvetín, ktorými skrášľujeme vonkajší areál zariadenia. Starostlivosť o areál rovnako ako pestovanie zeleniny a kvetín vytvára priestor pre nácvik pracovných zručností. Klienti sa radi zapájajú do starostlivosti o vonkajší areál zariadenia a vykonávajú činnosti ako je zametanie, hrabanie lístia, výsadba okrasných záhonov, úprava okrasnej zelene, či sezónne práce ako odmetanie snehu a pod. Jazierko je súčasťou vstupnej časti do areálu zariadenia. Podarilo sa nám ho v roku 2023, v rámci projektu „Nová záhrada“, zrevitalizovať a vytvoriť krásnu oddychovú zónu s potôčikom a lavičkami v tieni stromov. Jazierko má už aj svojich malých obyvateľov, o ktorých sa klienti radi starajú, rovnako ako aj o celé jeho okolie.
Ošetrovateľská starostlivosť je v ZSS Hrabiny poskytovaná sestrami v nepretržitej prevádzke a sestrou v jednozmennej prevádzke. Sestra v rámci svojich kompetencií zodpovedá za sledovanie bio-psycho-sociálneho stavu klienta. Sestry pri poskytovaní komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti spolupracujú so všeobecnými lekármi a odbornými lekármi. Ošetrovateľské výkony a činnosti vykonávajú sestry na základe ordinácií lekára alebo samostatne zodpovedajú za ošetrovateľské činnosti zamerané na uspokojovanie potrieb klienta. Ošetrovateľskú starostlivosť je vykonávaná metódou ošetrovateľského procesu, pričom sestra organizuje a zabezpečuje plnenie intervencií v poradí, ktoré zodpovedá potrebám klienta.